Rolnictwo precyzyjne w praktyce

Automatyczne prowadzenie maszyny, monitorowanie wydajności działalności rolniczej za pomocą centrum operacyjnego, możliwość zdalnej naprawy maszyny przez dilera, aktywna kontrola załadunku – to tylko kilka rozwiązań wcale niebędących domeną przyszłości a teraźniejszością rolnictwa, które coraz bardziej nastawione jest na innowacyjność.

Świat będzie musiał produkować 70% więcej żywności w 2050r. niż to miało miejsce w 2006r. w celu wyżywienia wzrastającej liczby ludności – przewiduje Organizacja Narodów Zjednoczonych. Oznacza to, że przemysł rolniczy będzie odgrywał w najbliższych latach niezwykle istotną rolę i musi stale się rozwijać, korzystając z nowoczesnych technologii i wkraczającej cyfryzacji. Wobec trudnych do przewidzenia zmian w branży rolniczej dotyczących takich zagadnień jak: zmiany cen paliw, kosztów środków produkcji (nawozy, środki ochrony roślin), cen plonów oraz co bardzo istotne warunków pogodowych, nowoczesne rozwiązania przynoszą szereg korzyści, które zwiększają wydajność, jednocześnie obniżając koszty i dostarczając cennych informacji rolnikom.

 

Przyszłość jest w precyzji

Rolnictwo precyzyjne to zagadnienie od którego nie ma odwrotu. W najkrótszej wersji jest to możliwość wyprodukowania więcej, mniejszymi nakładami.

„Technologie rolnictwa precyzyjnego pozwalają na uzyskanie szeregu korzyści i pokazują czarno na białym, czego potrzebujemy, by zwiększyć zyski. Zarządzanie złożonym przedsiębiorstwem wymaga długotrwałego spojrzenia i poświęcenia bez względu na przeszkody, które pojawiają się przez kolejne sezony. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań pozwala na podniesienie wydajności i zyskowności gospodarstwa przy jednoczesnym ułatwieniu pracy i obniżeniu kosztów.” – mówi Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska.

 

Niezależnie od technologii i wykonywanego zabiegu najważniejszym elementem w rolnictwie precyzyjnym jest odbiornik pozycji (sygnału GPS), który decyduje o dokładności, z jaką kontrolujemy maszynę. Dzięki niemu poszczególne rozwiązania mogą ze sobą płynnie współpracować, by zapewnić optymalną precyzję dla gospodarstwa.

 

Systemy automatycznego prowadzenia

Maszyna, która prowadzi się automatycznie, korygując na bieżąco swój tor jazdy – to jeden z elementów systemu automatycznego prowadzenia satelitarnego. Jaka jest istota jego działania?

„Dzięki systemowi AutoTrack, który wprowadziliśmy już w 2002 roku maszyna porusza się po torze, który jest równoległy do pierwszego przejazdu na polu. Każdy kolejny przejazd na polu jest oddalony od pierwszego o wielokrotność wprowadzonej do systemu szerokości roboczej maszyny. Satelitarny system automatycznego kierowania maszyną zapewnia pracę z pełną szerokością roboczą maszyny, co przekłada się na zmniejszenie liczby przejazdów i dzięki temu niższe zużycie paliwa [l/ha] oraz szybszą pracę oraz większą wydajność [ha/h]. Ograniczamy jednocześnie ilość zakładek i omijaków, co wpływa również na wysoką jakość wykonywanych prac polowych. Dzięki systemowi automatycznego kierowania ciągnikiem operator może dokładniej i dłużej skupić się na monitorowaniu i korygowaniu ustawienia maszyny zaczepionej do ciągnika” – tłumaczy Bogdan Kazimierczak z John Deere Polska. – „Satelitarny system kierowania pracuje identycznie, niezależnie od pory dnia, czy warunków widoczności (mgła, kurz, zadymienie itp.), zapewniając bezpieczeństwo i niezawodność maszyny.” – dodaje.

 

Kontrola w zasięgu ręki

Dla operatora maszyny, sezon zbiorów wiąże się z bardzo dużym obciążeniem. Nowoczesne systemy mają za zadanie pomóc rolnikowi w tym pracowitym okresie poprzez skoordynowaną kontrolę. Możliwość koordynacji pracy na polu kilku maszyn i automatycznego sterowania (prędkością oraz torem jazdy) ciągnikiem przez operatora w kombajnie podczas rozładunku zbiornika ziarna prowadząc jednocześnie koszenie, decyduje o większej wydajności i optymalnym wykorzystaniu czasu pracy na polu. Kierowca oczekując na sygnał ciągnika z przyczepą widzi na wyświetlaczu w kabinie dokładne położenie oraz poziom wypełniania zbiorników na ziarno wszystkich pracujących na polu kombajnów. Gdy zauważy kombajn z napełniającym się zbiornikiem ziarna, wówczas podjeżdża do niego i przekazuje sterowanie ciągnikiem operatorowi kombajnu. Dzięki temu rozwiązaniu wysyp ziarna z zbiornika kombajnu do przyczepy, nie obciąża uwagi operatora kombajnu i ogranicza do minimum straty ziarna.

 

Przeczytaj cały artykuł…

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *