Jak szybko i tanio sprzątać duże powierzchnie

Wszyscy lubią czystość. Jednak mało kto lubi sprzątanie. Zwłaszcza czyszczenie dużych przestrzeni w gospodarstwie rolnym wymaga poświęcenia wysiłku, czasu i środków. Jak współcześnie można uporać się z brudem na takich powierzchniach oraz jednocześnie zaoszczędzić pieniądze i czas, nie tracąc na efektach sprzątania?

Porada 1: zapomnij o mopie

Minęły już czasy mycia podłóg przy pomocą miotły i mopa. To, co dawniej wymagało dużej ilości ręcznej pracy, dzisiaj zapewniają nowoczesne maszyny sprzątające. Ich wybór jest bardzo szeroki – rynek oferuje zarówno profesjonalne zamiatarki, wielofunkcyjne odkurzacze, automaty szorująco-zbierające, jak i myjki ciśnieniowe.

Paweł Szewczyk, ekspert technologiczny firmy Nilfisk, podaje przykład działania automatu szorująco-zbierającego: – Takie urządzenia posiadają np. system wstępnego zamiatania. Luźne elementy, które należy usunąć przed myciem podłogi, są zbierane przez automat podczas tego samego przejazdu. Dzięki temu rozwiązaniu jednocześnie zamiatamy i myjemy podłogę bez konieczności ponawiania tych czynności. To rozwiązanie bardzo interesujące dla biur, ale też na przykład dla szkół, przedszkoli czy restauracji, gdzie na podłodze mogą się znaleźć chociażby fragmenty jedzenia.

Co więcej, takie automaty nie tylko myją podłogę, ale też od razu ją suszą, co zapobiega nieszczęśliwym wypadkom i oszczędza czas poświęcony na sprzątanie. Natomiast w pracy z suchymi zabrudzeniami dobrze sprawdzą się nowoczesne zamiatarki. To urządzenia dostępne na rynku zarówno w wersji poręcznej (do zakamarków i ciasnych powierzchni), jak i samojezdnej (ich szerokość robocza może wynosić nawet do dwóch metrów). 

Porada 2: skorzystaj z oszczędnych systemów sprzątających

Czas to pieniądz. Ale i wymierny kapitał, który można oszczędzić dzięki wykorzystaniu nowoczesnej techniki. – W urządzeniach sprzątających wykorzystywana jest najnowocześniejsza technologia, pozwalająca dokonać znacznych oszczędności. Na przykład system Ecoflex ogranicza zużycie wody i detergentów. A funkcja SmartFlow automatycznie dostosowuje dozowanie roztworu do prędkości jazdy, dzięki czemu zużywa się go mniej – tłumaczy Paweł Szewczyk.

Warto podkreślić, że nowoczesne maszyny dają użytkownikowi kontrolę nad niemal każdym aspektem procesu sprzątania, takim jak siła nacisku szczotki czy ilość używanej wody, energii oraz detergentu. Opcja podbicia mocy umożliwia pozbycie się nawet najgorszego brudu. A cała ta kontrola odbywa się za pomocą jednego przycisku.

Porada 3: zwróć uwagę na środki czyszczące

Warto wybierać dobre, choć niekoniecznie najtańsze środki czyszczące, przeznaczone do profesjonalnego zastosowania. Ich skład jest inny niż ten, który znajduje się w popularnie stosowanych środkach chemii domowej. Profesjonalne środki chemiczne są bardziej skoncentrowane i wydajniejsze. Chodzi przecież o to, aby tłuste plamy na posadzce zniknęły od razu, a nie dopiero po półgodzinnym intensywnym szorowaniu.

Porada 4: zatrudnij firmę sprzątającą

Czy wynajęcie profesjonalnej firmy sprzątającej może iść w parze z oszczędnościami? Jak najbardziej. Zwłaszcza, jeśli mówimy o naprawdę dużych i skomplikowanych powierzchniach. Zatrudnienie dodatkowych pracowników, przeszkolenie ich, a także zakup sprzętu, to wydatki, które z pewnością będą zauważalne w budżecie firmy. Tymczasem dobra firma sprzątająca, która zna się na rzeczy i posiada niezbędny nowoczesny sprzęt może okazać się najprostszym wyjściem z nieczystej sytuacji.

Wynajmując profesjonalistów, należy wymagać od nich profesjonalnego podejścia. Wykorzystywane przez firmy technologie powinny być ciche (zwłaszcza gdy czyszczenie odbywa się w godzinach pracy) i oszczędne. Nie mogą też przynosić szkody sprzątanym powierzchniom.

Warto pamiętać, że czystość to nie tylko komfort pracowników, ale też zewnętrzny wizerunek firmy, kwestie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dbałość o środowisko naturalne. Dobrze jest szukać oszczędności, nie tracąc przy tym na jakości sprzątania. 

 

Nilfisk

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.