Po za azotem na wiosnę pamiętaj o mikroelementach

udostępnij na:

Jak podkreślają specjaliści z portalu nawozy.eu celem nawożenia roślin jest ich odżywienie w stopniu zapewniającym uzyskanie zadowalającego plonu o wysokiej jakości. Poza zaopatrzeniem roślin w azot, fosfor, potas, magnez i siarkę bardzo ważne jest dostarczenie im odpowiednich mikroelementów.

Mimo, że zapotrzebowanie roślin na mikroelementy jest niewielkie, to jednak spełniają one wiele istotnych funkcji, będąc składnikami niezbędnymi do prawidłowego rozwoju roślin. Ważna jest zarówno ich odpowiednia zawartość w roślinach, zwłaszcza w początkowym etapie wzrostu, jak również właściwe proporcje w odniesieniu do pozostałych składników pokarmowych. W przypadku zbóż istotne znaczenie odgrywają takie mikroelementy jak mangan, cynk i miedź.


Mangan jest regulatorem i stymulatorem wzrostu, aktywatorem wielu procesów enzymatycznych. Bierze udział w procesach oddychania i fotosyntezy oraz w syntezie białek. Niedobór cynku powoduje zakłócenia przemian azotu oraz gromadzenie w roślinie niepożądanych amidów i wolnych aminokwasów. Miedź aktywuje wiele enzymów, uczestnicząc w procesie fotosyntezy, oddychania, w powstawaniu białek, w przemianach związków azotowych i w transporcie węglowodanów

Mikroelementy możemy podawać roślinom zarówno doglebowo, jak i pozakorzeniowo (dolistnie). Jednakże nie zawsze nawożenie doglebowe gwarantuje, że pierwiastki te zostaną pobrane przez system korzeniowy roślin. Dlatego też szczególnie zalecane jest dokarmianie pozakorzeniowe zbóż, zwłaszcza po okresie zimowym, które umożliwi bardzo szybkie uzupełnienie brakujących mikroelementów w tkankach roślinnych. Dokarmianie zbóż mikroelementami powinno być przeprowadzone wiosną, w temperaturze powyżej 10°C, od początku fazy strzelania w źdźbło BBCH 30-32. Ważna jest zastosowana forma mikroelementu. Formy chelatowe charakteryzują się dobrą rozpuszczalnością i dużo lepszą dostępnością dla roślin niż formy związków mineralnych. Ich cząsteczki są obojętne chemicznie, dlatego nie ulegają uwstecznieniu w tkankach przewodzących liścia. Rośliny mogą pobierać mikroelementy z chelatów zarówno w postaci jonu, jak i w formie cząsteczki. Przykładem takich nawozów są wieloskładnikowe bezchlorkowe nawozy krystaliczne z linii AZOPLON NUTRI NPK 18-18-18, 12-46-10 oraz 8,5-10,5-36, które poza makroskładnikami (N, P, K, Mg, S) kompleksowo dostarczają roślinom większości niezbędnych mikroelementów chelatowanych EDTA.

 

Źródło: nawozy.eu