Zdrowsze racice dzięki robotowi Lely Discovery 120 Collector

Czysta podłoga w oborze oznacza mniejszą ilość odchodów na legowiskach oraz czystsze racice, ogony i wymiona. Zapobiega to zakażeniom racic i wymion oraz wspiera zdrowe, naturalne zachowanie krów, umożliwiające z kolei efektywniejsze rozpoznawania rui.

Do tej pory nie opracowano jeszcze skutecznego rozwiązania umożliwiającego utrzymanie w czystości pełnych podłóg w oborach. Dlatego też, firma Lely skonstruowała Discovery 120 Collector – robota przeznaczonego do czyszczenia pełnych podłóg w oborach. Zamiast zagarniać zalegające odchody, robot zbiera je i usuwa. Umożliwia to nie tylko zachowanie podłogi w czystości, ale niweluje stanie krowy w odchodach do wysokości raciczek, co ma miejsce w przypadku tradycyjnych zgarniaczy do usuwania odchodów.

Zbieranie zamiast zagarniania
Lely od dawna produkuje roboty do czyszczenia podług szczelinowych tzw. podłóg rusztowych. Nowy robot Discovert 120 Collector jest przeznaczony do czyszczenia pełnych podłóg i tym samym firma Lely rozszerza swoją ofertę robotów do usuwania odchodów zwierzęcych w oborach wolnostanowiskowych. Zamiast przesuwać odchody, robot zasysa nieczystości do wbudowanego zbiornika, a następnie usuwa je w wyznaczonym miejscu. W Discovery 120 Collector zastosowano system spryskiwania wodą w celu rozcieńczenia odchodów, a pompa próżniowa zapewnia magazynowanie gnojowicy w zbiorniku.

Woda gwarantuje czystość i dodatkową przyczepność
Robot Discovery spryskuje powierzchnię wodą w przedniej i tylnej części urządzenia. Spryskiwanie w przedniej części umożliwia lepsze pobieranie odchodów, a w tylnej – pozwala nawilżyć podłogę, zapewniając tym samym dodatkową przyczepność. Woda jest wprowadzana niezależnie i magazynowana w dwóch torbach w zbiorniku na odchody. W trakcie zasysania odchodów, worki z wodą są opróżniane i tym samym zwalniając miejsce na odchody. Oznacza to, że urządzenie jest kompaktowe. Krowy mogą swobodnie się przemieszczać, a Discovery Collector jest w stanie przejeżdżać pod bramkami separującymi .

Brak przeszkód i maksymalna elastyczność
Discovery Collector jest sterowany niezależnie za pomocą wbudowanych czujników. Ponadto, nie jest wymagane stosowanie odbojników, dodatkowych łańcuchów lub lin tak jak to ma miejsce w przypadku konwencjonalnych zgarniaczy. Nawet minimalne przeszkody lub dodatkowe elementy w podłodze często są przyczyną uszkodzeń racic lub kończyn krów. Urządzenie umożliwia ponadto łatwe przestawienie trybu programu czyszczenia i dostosowanie go do dziennego rytmu pracy gospodarstwa.

Firma Lely przetestowała już nowe roboty do usuwania odchodów w porozumieniu z klientami na różnych rodzajach podłóg oraz w różnych warunkach panujących w oborze. Roboty są dostępne w sprzedaży od stycznia 2017 roku w krajach Beneluksu, Francji, Niemczech i Szwajcarii. W Polsce robot Lely Discovery 120 Collector był po raz pierwszy prezentowany na targach Ferma Bydła w Łodzi w dniach 17-19 luty 2017 roku.

Źródło: Lely

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *