10 grudnia – biała sobota w Lublinie – program „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”

udostępnij na:

10 grudnia 2022 r. na terenie lubelskiej „Elizówki” rolnicy będą mogli skorzystać z bezpłatnych konsultacji u wybranych lekarzy specjalistów. Akcja stanowi część programu „Profilaktyka zdrowotna dla mieszkańców obszarów wiejskich”, a jej organizatorami są Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz Samodzielny Publiczny Szpital Kliniczny nr 4 w Lublinie.

Biała sobota zorganizowana zostanie 10 grudnia 2022 r. w godz. 9:00-14:00 w Lubelskim Oddziale Regionalnym ARiMR (sala konferencyjna) na terenie Lubelskiego Rynku Hurtowego,  Elizówka 65a. Zainteresowani będą mogli skorzystać z bezpłatnych porad lekarzy specjalistów z Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Konsultacje obejmą następujące specjalności:

  • urologia
  • endokrynologia
  • diabetologia i psychodietetyka
  • neurologia
  • kardiologia
  • rehabilitacja
  • dietetyka kliniczna.

Dobór specjalistów związany jest z występującymi chorobami cywilizacyjnymi oraz dolegliwościami, na które najczęściej uskarżają się mieszkańcy wsi.

W trakcie wydarzenia będzie można również skorzystać bezpłatnie z podstawowej diagnostyki: EKG, pomiaru ciśnienia czy poziomu cukru we krwi.

W tym dniu osoby cierpiące na przerost prostaty, po konsultacji z lekarzem urologiem, będą mogły zapisać się na darmowy zabieg wycięcia gruczołu krokowego. Zabieg ten zostanie przeprowadzony jeszcze w tym roku przez SPSK nr 4 w Lublinie. Placówka posiada wysokiej klasy system robotyczny używany m.in. w operacjach urologicznych. Sprzęt pozwala operatorowi na większą precyzję niż podczas tradycyjnej operacji. Dzięki temu ryzyko uszkodzenia nerwów i naczyń, których naruszenie mogłoby spowodować problemy z potencją czy nietrzymaniem moczu, jest zredukowane do minimum.

Na miejscu będzie można również wygenerować e-skierowanie na badania w ramach programu „Profilaktyka 40 PLUS”, w czym pomogą pracownicy punktu informacyjnego ARiMR.

W godz. 9:00-13:00 odbędzie się akcja honorowego oddawania krwi. Przy budynku oddziału regionalnego ARiMR ustawiony zostanie specjalistyczny krwiobus.

 

Źródło: ARiMR