ASF ciągle groźne

ASF ciągle groźne dla polskich hodowców trzody chlewnej. Mimo prowadzonych działań i prób zahamowania rozprzestrzeniania się choroby, ciągle odnotowujemy nowe ogniska. Jak wynika z informacji Głównego Inspektoratu Weterynarii, w styczniu 2021 r. na obszarze naszego kraju potwierdzono już ponad 130 nowych przypadków afrykańskiego pomoru świń.

Rodzą się ciągle nowe pomysły na powstrzymanie choroby. Dla przykładu, przy drodze ekspresowej S3 od Szczecina w kierunku Gorzowa stawiane są ogrodzenia dla powstrzymania migracji dzików. Zamykane są również przejścia dla zwierząt. Apeluje się również do rolników o przestrzeganie zasad bioasekuracji.

Sytuacja rynkowa ze względu na ASF nie sprzyja hodowcom świń. Niskie ceny utrzymujące się od jesieni 2020 r. z tygodnia na tydzień powodowały pogłębianie strat w produkcji. Organizacje rolnicze sygnalizują problem Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi . Władze reagują, uruchamiając programy wsparcia dla ratowania sytuacji na rynku świń poprzez pomoc ze środków PROW jak i krajowych.

Czy jednak prowadzone działania są wystarczające by uratować hodowlę polskich świń? Czy wdrażane programy wsparcia są w stanie realnie pomóc polskim hodowcom? Na te pytania ciągle nie znamy odpowiedzi. Miejmy nadzieje, że istnieje realna szansa na zatrzymanie zarazy i rolnicy będą mogli w końcu swobodnie prowadzić swoje hodowle i godnie zarabiać na utrzymanie swoich gospodarstw.

 

dlafarmera.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *