W większości części Europy w okresie od początku marca do połowy kwietnia panowały wyjątkowo ciepłe wiosenne temperatury w połączeniu z odpowiednim zaopatrzeniem w wodę, wpłynęły korzystnie na uprawy ozime i stworzyły korzystne warunki do siewu i wschodów zbóż jarych i jarych.
Warunki pogodowe były szczególnie sprzyjające na Półwyspie Iberyjskim, co doprowadziło do podniesienia w górę prognoz plonów na poziomie UE dla pszenicy durum, jęczmienia jarego i pszenżyta.
Jednakże zbyt wilgotne warunki w północno-zachodniej Europie negatywnie wpłynęły na potencjał plonowania i utrudniły siew, tj. najdotkliwiej w Irlandii i Wielkiej Brytanii. Warunki poprawiły się nieco w północnej i części zachodniej Francji, a także w Belgii, Holandii i północno-zachodnich Niemczech, ale jest mało prawdopodobne, aby uprawy ozime na niedostatecznie osuszonych polach w pełni zregenerowały się po nadmiernie wilgotnych warunkach jesienią i zimą.
Deficyt wody negatywnie wpływa na rozwój upraw ozimych w Grecji Środkowej i na Cyprze.
Na Sycylii, a także we wschodniej Rumunii opady deszczu pojawiły się zbyt późno lub były zbyt małe, aby w pełni przywrócić uprawy ozime pozbawione wody.
Źródło: Grupa Azoty