Doradzają rolnikom już od 100 lat

udostępnij na:

Doradztwo rolnicze wspiera polskich rolników już od 100 lat. Z okazji jubileuszu w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie w dniach 13-14 września 2023 r. zorganizowana została uroczysta konferencja. Przygotował ją Mazowiecki Ośrodek Doradztwa Rolniczego we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele państwowego doradztwa rolniczego, środowisk rolniczych, instytutów naukowych, szkół wyższych oraz instytucji współpracujących z MRiRW, wśród których jest także Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. ARiMR reprezentował jej Wiceprezes – Ryszard Zarudzki, który był m.in. uczestnikiem panelu dyskusyjnego poświęconego doradztwu na rzecz klimatu i gospodarki wodnej w rolnictwie. W swoim wystąpieniu stwierdził m. in.: „Doradcy są najbliżej gospodarzy pracujących na roli – znają ich potrzeby, oczekiwania, problemy i służą fachową pomocą. Dzielą się z rolnikami swoją wiedzą, pomagają zrozumieć przepisy prawne i wypełniać wnioski niezbędne przy sięganiu po środki pomocowe. Za tę profesjonalną pomoc chciałabym w 100-lecie doradztwa rolniczego w Polsce serdecznie Wam podziękować.”

Jubileuszowa konferencja była okazją do podsumowania dokonań państwowego doradztwa rolniczego w Polsce oraz do dyskusji nad jego przyszłymi zadaniami. W ciągu dwudniowego wydarzenia odbyły się liczne prezentacje i panele dyskusyjne, w trakcie których eksperci prezentowali m.in. rozwiązania mogące przyczynić się do rozwoju w naszym kraju zrównoważonego rolnictwa.

 

Źródło: ARiMR