Niedawne badanie podkreśla narastający kryzys, ujawniając 48% wzrost liczby ekstremalnych zjawisk pogodowych w okresie od roku poprzedzającego luty 2022 r. do roku poprzedzającego luty 2024 r. W badaniu odnotowano również 72% wzrost w tym samym okresie duże burze gradowe.
Ekstremalne warunki pogodowe nie tylko zakłócają łańcuchy dostaw żywności, ale także wpływają na produkcję żywności w Europie i na świecie, prowadząc do niedoborów i skoków cen. Na przykład pojedyncze gradobicie spowodowało szkody w uprawach w hiszpańskim regionie Walencji o wartości 40 mln euro. Włochy, odpowiedzialne za połowę unijnej produkcji ryżu, w 2023 r. stanęły w obliczu znacznych niedoborów z powodu susz i powodzi, które wpłynęły również na produkcję ziemniaków w Europie Północnej.
W związku z tym sugeruje się, aby hodowcy poszukali metod łagodzenia skutków zjawisk pogodowych, takich jak zaawansowane zbiory i stosowanie materiałów ochronnych np. siatki odporne na grad lub tunele foliowe. Środki te mają kluczowe znaczenie dla zapewnienia odporności dostaw żywności na coraz bardziej nieprzewidywalne warunki pogodowe na świecie.
Źródło: Grupa Azoty