„Energia dla wsi” – szkolenie

udostępnij na:

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej 23 marca 2023 r. organizuje szkolenie dotyczące programu priorytetowego „Energia dla wsi”. Szkolenie odbędzie się w formule hybrydowej (stacjonarnie oraz on-line).

Program „Energia dla wsi”

Pierwsza odsłona programu „Energia dla wsi”, w ramach którego o dofinansowanie na instalacje OZE mogą ubiegać się rolnicy i spółdzielnie energetyczne, wystartowała 25 stycznia 2023 r. Program został przygotowany we współpracy Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Głównym celem programu jest wzrost wykorzystania odnawialnych źródeł energii na terenach gmin wiejskich i wiejsko-miejskich. Całkowity budżet programu „Energia dla wsi” wynosi 1 mld złotych. Pierwszy nabór potrwa do 15 grudnia 2023 r. Budżet dla tego naboru wynosi 100 mln zł.

Wsparcie w ramach „Energii dla wsi” może zostać wypłacone w formie dotacji lub pożyczki. Wnioskujący o dotacje może ubiegać się o dopłatę o maksymalnej wartości 20 mln zł, z kolei w przypadku starających się o pożyczkę kwota maksymalna wynosi 25 mln zł.

Beneficjentami programu są nie tylko rolnicy. O wsparcie będą mogły ubiegać się również spółdzielnie energetyczne – te dopiero powstające, jak i te już istniejące – oraz ich członkowie. W przypadku dofinansowania do instalacji fotowoltaicznych lub turbin wiatrowych możliwe jest ubieganie się o pożyczkę do 100% kosztów kwalifikowanych, a w przypadku biogazowni i elektrowni wodnych dochodzi także możliwość starania się o dotację w wysokości nawet do 65% kosztów kwalifikowanych.

Więcej o programie na stronie internetowej Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: https://www.gov.pl/web/nfosigw/energia-dla-wsi.

Wsparcie OZE w rolnictwie

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, posiadający ustawowe zadania do wspierania rozwoju odnawialnych źródeł energii, w szczególności w rolnictwie, od kilku lat realizuje działania na obszarach wiejskich. Działania te są sygnowane logiem Agro OZE – Energia z rolnictwa.

Więcej informacji na temat działań wspierających rozwój odnawialnych źródeł energii na obszarach wiejskich prowadzonych przez Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa można znaleźć na stronie internetowej KOWR: https://www.kowr.gov.pl/odnawialne-zrodla-energii/dzialania-informacyjno-promocyjne.    

Informacje dotyczące szkolenia oraz formularz rejestracyjny są dostępne na stronie:

23 marca 2023 r. zapraszamy na szkolenie w zakresie programu priorytetowego Energia dla wsi – Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – Portal Gov.pl (www.gov.pl)

 

Źródło: KOWR