Inspekcje sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie

udostępnij na:

– Na rynkach hurtowych, w sklepach, w całym kraju sprawdzamy, czy nasze polskie ziemniaki nie są podrabiane przez ziemniaki, które przyjeżdżają z zagranicy – poinformował sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

Wiceminister wraz z głównym inspektorem jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych Przemysławem Rzodkiewiczem kontrolował Rynek Hurtowy Kraków-Rybitwy. W kontrolach uczestniczyli też przedstawiciele Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa oraz Inspekcji Sanitarnej.

Kontrole

Wiceminister Michał Kołodziejczak zwrócił uwagę, że obserwowany jest także napływ czereśni z południa Europy, które nie są oznakowane.

– Inspekcje wszystko sprawdzają, aby Polacy mogli czuć się bezpiecznie i wiedzieli, że kupują nasz produkt, że jest on bezpieczny. Widzimy duże zainteresowanie naszą kontrolą, co nas bardzo cieszy – podkreślił sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

– Jako inspekcja służymy przede wszystkim ochronie konsumenta, ale też chronimy równe i wolne zasady konkurencji – dodał główny inspektor Przemysław Rzodkiewicz.

– Jesteśmy na rynkach hurtowych, ale tak naprawę kontrolujemy „od pola do stołu” – dodał główny inspektor.

Zapowiedział również, że kontrole prowadzone będą nieustannie i zaapelował o zgłaszanie wszelkich sygnałów o nieprawidłowościach do Inspekcji Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych.

Brygady tygrysa

– W Polsce stawiamy na polskie produkty. Są one dla nas ważne i dlatego teraz „Brygady tygrysa”, jak je nazwałem roboczo, ruszyły w całym kraju do kontroli – powiedział wiceminister Kołodziejczak.

Zwrócił ponadto uwagę, że kontrole będą prowadzone na bieżąco, aby zapewnić równe, zdrowe zasady konkurencji.

Nowe przepisy

– Konsekwentnie, skutecznie będziemy dostosowywać przepisy do tych realiów, które zastaniemy na giełdzie. Będziemy tworzyć przepisy, które będą jeszcze bardziej szczelne, które będą dawały naszym producentom normalne zasady. Tym będziemy się zajmować po dokładnym zweryfikowaniu tego, co dzieje się na giełdach, rynkach, ale także w przyszłym tygodniu w sklepach i supermarketach – zapowiedział sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

Choroby kwarantannowe

– Wystąpiłem w zeszłym tygodniu do unijnej komisarz Stelli Kyriakides z pismem, z całą dokumentacją, o przyspieszenie procedury zdjęcia z polski obostrzeń ograniczających eksport polskich ziemniaków – poinformował wiceminister i podkreślił, że walka z bakteriozą ziemniaków jest w Polsce na bardzo wysokim poziomie.

– Wyniki badań w Polsce są bardzo dobre i jest najniższy poziom porażenia ziemniaków od 20 lat – dodał sekretarz stanu Michał Kołodziejczak.

 

Źródło: MRiRW