Na krajowej giełdzie przewaga obniżek cen zbóż

udostępnij na:

W dniach od 26 lutego do 5 marca bieżącego roku odnotowano większość spadków cen zbóż na giełdach krajowych. Jedynie cena kukurydzy pozostała niezmienna.

Jak wskazują dane przedstawione przez KOWR, w omawianym czasie za pszenicę konsumpcyjną można było uzyskać 1240 zł/t, czyli mniej o 3,2% niż tydzień wcześniej. Jednocześnie ziarno to było na niższym o 7,4% poziomie co przed miesiącem, a także tańsze o 15,2% niż przed rokiem.
Za to cena zakupu żyta konsumpcyjnego była na niższym o 3,3% poziomie przez co wynosiła 968 zł/t. Jednakże zboże to kosztowało mniej o 2,4% niż w miesiącu poprzednim oraz o 14,4% niż w roku poprzednim.
Natomiast za jęczmień paszowy uzyskiwano 1145 zł/t, czyli mniej o 1,5% niż tydzień wcześniej. W związku z tym, w ujęciu miesiąca cena była na poziomie niższym o 2,9% niż tydzień wcześniej i o 0,3% niż w porównywalnym czasie rok temu.
Tymczasem cena zakupu kukurydzy wyniosła 1138 zł/t, a więc pozostała na tym samym poziomie co przed tygodniem. Jednakże oznacza to wzrost cen względem wcześniejszego miesiąca o 2,9%. Ziarno to kosztowało mniej o 6,6% niż rok temu.

 

Źródło: Grupa Azoty