O sytuacji w sektorze mleczarskim – targi Mleko-Expo

udostępnij na:

– Dzięki szybkiemu rozwojowi i modernizacji sektora mleczarskiego w Polsce dziś jesteśmy potęgą mleczarską i wielkim eksporterem produktów mlecznych. Pamiętajmy, że to przede wszystkim zasługa polskich rolników – powiedział podczas otwarcia targów Mleko-Expo wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.

O polskim sektorze mleczarskim

– Polski rynek mleka cechuje się dużą stabilnością. Wielka w tym zasługa naszych rolników, którzy wyspecjalizowali się w hodowli bydła mlecznego i traktują ją jako misję – podkreślił wicepremier Kowalczyk podczas otwarcia targów Mleko-Expo w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Szef resortu rolnictwa zauważył także, że Polskie mleczarstwo to modelowy przykład spółdzielczości rolniczej.

Sytuacja na rynku mleka

Podczas konferencji prasowej, która odbyła się po uroczystości otwarcia targów, wicepremier Henryk Kowalczyk odniósł się do kilku kwestii, które poruszyli uczestnicy, wśród których znaleźli się prezesi spółdzielni mleczarskich, przedstawiciele rolników oraz dziennikarze.

Jak zgodzili się szef resortu rolnictwa oraz przedstawiciele sektora mleczarskiego, bieżący rok należy do wyjątkowo udanych – ceny skupu mleka były wysokie.

– Choć nie wszystko można przewidzieć, sytuacja na polskim i światowym rynku stwarza powody do optymizmu dla producentów z sektora mleczarskiego, a zachwiania cen, jeśli występują, są tymczasowe – powiedział minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Podczas konferencji prasowej wicepremier Kowalczyk odniósł się również do zagadnień takich jak ustawa o przewadze kontraktowej a prawo spółdzielcze, ceny gazu dla rolnictwa oraz wsparcie na rozwój przetwórstwa w ramach Krajowego Planu Odbudowy (KPO).

Nagrody dla najlepszych spółdzielni

Otwarcie targów Mleko-Expo było okazją do wręczenia nagród dla najlepszych polskich spółdzielni mleczarskich. Ich prezesi przyjęli statuetki i puchary z rąk wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka. Wśród zdobywców trzech pierwszych miejsc w trzech kategoriach znalazły się: Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska (OSM) Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem, OSM w Giżycku, w Łowiczu, w Kole i w Krasnymstawie. Specjalną nagrodę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi otrzymała OSM w Głuchowie.

O targach Mleko-Expo

Mleko-Expo to największe targi mleczarskie w Polsce, organizowane od 1992 r. Cele ich organizacji to wsparcie polskiego mleczarstwa poprzez promocję produktów oraz pomoc spółdzielniom mleczarskim w nawiązywaniu kontaktów i pozyskiwaniu bezpośredniego dostępu do klienta.

Targi Mleko-Expo to także przegląd trendów konsumenckich i ofert przedstawicieli branży mleczarskiej. Organizatorzy oraz wystawcy podczas każdej edycji przygotowują dla zwiedzających liczne atrakcje oraz mleczarskie upominki.

Impreza jest organizowana przez Krajowy Związek Spółdzielni Mleczarskich Związku Rewizyjnego – największą i najdłużej działającą organizację mleczarską w Polsce. Oficjalnym patronem targów jest Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Jak co roku, tak i tym razem, w otwarciu targów uczestniczyli oprócz honorowego patrona, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi m.in. przedstawiciele: instytucji współpracujących z resortem rolnictwa i mu podległych, sektora mleczarskiego, organizacji rolników, ambasad, mediów branżowych oraz sponsorów wydarzenia.

 

Źródło: MRiRW