Ograniczanie szkód w rolnictwie poprzez zrównoważone zarządzanie populacjami zwierząt chronionych

udostępnij na:

15 maja 2025 r. w Brukseli odbyła się konferencja nt. zrównoważonego zarządzania populacją zwierząt chronionych, które wyrządzają szkody w rolnictwie – wydarzenie poświęcone aktualnym wyzwaniom związanym z rosnącą liczebnością zwierząt chronionych – w szczególności wilka – i uzasadnionym obawom społeczności wiejskich, bezpośrednio dotkniętych rosnącą populacją tego gatunku.

W konferencji wzięli udział przedstawiciele państw członkowskich Unii Europejskiej (UE), Komisji Europejskiej (KE): dyrekcji generalnej ds. rolnictwa i obszarów wiejskich (DG AGRI) oraz dyrekcji generalnej ds. środowiska (DG ENV), a także przedstawiciele nauki i organizacji rolniczych.

Uczestnicy spotkania podkreślili, że potrzebny jest proaktywny, kontrolowany i oparty na nauce model zarządzania dużymi drapieżnikami. Zapewni to stabilność populacji wilków oraz ograniczy szkody powodowane przez duże drapieżniki (zwłaszcza wilki), szczególnie w regionach, w których rozpowszechniony jest tradycyjny wypas zwierząt gospodarskich.

Obniżenie statusu ochrony wilka

Podczas dyskusji przedstawiciele KE przekazali m.in. informację, że 8 maja 2025 r. Parlament Europejski zagłosował za obniżeniem statusu ochrony wilka ze „ściśle chroniony” na „chroniony”. Dostosował tym samym przepisy dyrektywy siedliskowej do zmiany wprowadzonej 3 grudnia 2024 r. przez Komitet Konwencji Berneńskiej. Dzięki temu państwa członkowskie mają większą elastyczność w zarządzaniu populacją wilków.

Dyrektywa wejdzie w życie 20 dni po opublikowaniu jej w Dzienniku Urzędowym UE. Państwa członkowskie będą miały 18 miesięcy na dostosowanie się do jej wymogów.

Dane nt. wilka

Wg danych z 2023 r. szacuje się, że w Europie jest ok. 20 300 wilków, z czego w Polsce ponad 5000 (wg danych Głównego Urzędu Statystycznego).

W 2023 r. w Polsce stwierdzono przypadki zagryzień przez wilki łącznie ok. 2000 szt. zwierząt gospodarskich: owiec (69 proc.), bydła (20 proc.), kóz (9 proc.) i koni (2 proc.). Ponadto, w ciągu 5 lat dwukrotnie wzrosła wartość wypłacanych odszkodowań – w 2023 r. wyniosła blisko 3 mln zł. Spotkanie dotyczyło obszaru działania Rady do Spraw Rolnictwa i Rybołówstwa (AGRIFISH) i odbyło się w ramach polskiej prezydencji w Radzie UE. Organizatorem konferencji było Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz ze Stałym Przedstawicielstwem RP przy Unii Europejskiej.

 

Źródło: MRiRW