Perspektywa globalnego spadku produkcji rzepaku

udostępnij na:

Światowa produkcja rzepaku w roku 2024/25 zostanie zmniejszona o 1,3 mln ton do 87,1 mln ton w związku z niższą produkcją w UE i Australii.

Oczekuje się, że światowy eksport rzepaku spadnie o 0,7 mln ton do 16,9 miliona ton, ponieważ niższy wywóz z Australii zostanie częściowo skompensowany nieco wyższą wysyłką z Kanady. Przewiduje się, że główni importerzy australijskiego rzepaku, w tym UE, Pakistan i Zjednoczone Emiraty Arabskie, będą importować mniej rzepaku niż wcześniej prognozowano.

Przy niższej globalnej podaży rzepaku, prognozuje się, że światowy przerób rzepaku zmaleje o 0,8 mln ton do 82,9 mln ton, co spowoduje niższą produkcję oleju rzepakowego. Ponadto obniżeniu ulega prognoza globalnej konsumpcji oleju rzepakowego, co jest częściowo kompensowane wyższym spożyciem oleju sojowego i palmowego. Oczekuje się, że światowe zapasy końcowe rzepaku na rok 2024/25 spadną do 7,5 mln ton metrycznych, co oznacza spadek o 0,3 mln ton w porównaniu z prognozą z poprzedniego miesiąca i o 0,8 mln ton niższy w porównaniu z ubiegłorocznymi zapasami końcowymi.

 

Źródło: Grupa Azoty