Raport IZP: Agresja Rosji na Ukrainę a krajowy i światowy rynek zbóż

udostępnij na:

Ceny chleba znów ostro w górę! Ten kwartał przyniesie kolejne wzrosty cen nawet o 20 procent – alarmuje Izba Zbożowo-Paszowa. Jej analitycy opracowali raport dotyczący rynku zbóż na świecie podsumowujący rok wojny w Ukrainie. Produkty zbożowe podrożeją głównie z powodu drastycznie rosnących kosztów produkcji. Kolejnym, ważnym powodem jest bezczynność polskich władz, by udrożnić przesył ukraińskiego zboża na światowe rynki. 

Eksperci Izby poddali analizie światowy, krajowy i europejski rynek zbóż, a także sytuację na rynku ukraińskim.

„W ślad za rosnącymi cenami zbóż i równolegle do rosnących cen energii obserwowaliśmy drastyczny wzrost kosztów produkcji i cen na sklepowych półkach” – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Piątkowska wskazuje, że „obecnie mierzymy się z najtrudniejszym kwartałem, w którym wzrosty cen żywności będą wynosiły ponad 20 proc. w porównaniu do okresu sprzed rosyjskiej agresji”. „Jeśli przyjrzymy się średniej cenie kilograma chleba to w lutym ubiegłego roku wynosiła ona 4,2 zł, a w styczniu tego roku osiągnęła wartość 7,2 zł. Kilogram potrafi kosztować nawet 11,9 zł. Mówimy więc o ponad 70 proc. wzroście” – dodaje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej.

Eksperci Izby podkreślają w raporcie, że  „niedostateczny rozwój infrastruktury logistycznej oraz bliskości nadwyżkowego rynku ukraińskiego oddziałuje na rynek krajowy, w tym w szczególności region Polski południowo-wschodniej”. „Krytyczne znaczenie ma zmiana polityki rządu na rzecz pilnych działań infrastrukturalnych i administracyjnych. Bez inwestycji w bocznice, dodatkowe tory, nowe drogi i powierzchnie magazynowe nie będzie mowy o udrożnieniu transferu zboża od wschodniej granicy do portów w północnej Polsce, a co za tym idzie zwiększenia eksportu na rynki trzecie” – komentuje Prezes Izby Zbożowo-Paszowej Monika Piątkowska. Zdaniem Piątkowskiej istotne są także  „działania administracyjne m.in. w zakresie świadectw fitosanitarnych poszczególnych państw trzecich, a także w zakresie dyplomacji gospodarczej i udrożnienia kolejnych kierunków eksportowych”.

 

RAPORT IZP: Raport IZP – Agresja Rosji na Ukrainę a krajowy i światowy rynek zbóż

 

Źródło: IZP