Silosy BIN na 2021 rok

Trzydzieści modeli silosów z blachy falistej wprowadził BIN w ubiegłym roku z okazji jubileuszu 30-lecia działalności. Silosy o ładowności od 500 do 5000 ton mają do 19 metrów średnicy, a najwyższy z nich ma aż 26 metrów wysokości. Nowością są także zbiorniki retencyjne do magazynowania wody.

Silosy BIN można wyposażyć w podłogę stalową lub betonową. Podłoga stalowa jest perforowana na całej powierzchni i może być postawiona na bloczkach betonowych lub na ruszcie stalowym umożliwiającym montaż przenośnika o wydajności do 150 t/h. Alternatywą podłogi stalowej jest podłoga betonowa z kanałami wentylacyjnymi i kanałem technologicznym do przenośnika rozładowczego. W silosach można zamontować wielopunktową sondę do pomiaru temperatury ziarna, a zastosowany system wentylacji umożliwia jego schładzanie i dosuszanie. Przy tak dużych ładownościach liczy się również przeprowadzenie sprawnego procesu załadunku i rozładunku silosu, co zapewniają dostępne urządzenia mechanizujące. Przy projektowaniu położono duży nacisk na wygodę i bezpieczeństwo użytkowania. Zaprojektowano kanał bezpieczeństwa jako alternatywny sposób rozładunku, szerokie i bezpieczne pomosty eksploatacyjne oraz wygodny właz dolny.

Drugą nowością oferowaną przez BIN są zbiorniki retencyjne do magazynowania wody, które powstały w odpowiedzi na problemy rolników zmagających się z suszą. Zbiorniki na wodę czerpaną z własnej studni lub gromadzonej deszczówki mogą pomóc w nawadnianiu upraw i tworzeniu systemu nawadniania o dużej wydajności. Mają pojemność od 59 do 356 m³. Głównymi odbiorcami zbiorników są producenci warzyw i owoców. Na sfinansowanie zakupu zbiornika rolnicy mogli złożyć wniosek o dotację w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w ramach PROW, na inwestycje dotyczące nawadniania gospodarstw.

 

Źródło: PIGMiUR

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *