Spadek cen produktów rolnych w I kwartale 2024 r.

udostępnij na:

Średnia cena produkcji rolnej spadła w I kwartale 2024 r. o 6% w porównaniu z analogicznym kwartałem 2023 r. W tym samym okresie średnie ceny towarów i usług aktualnie konsumowanych w rolnictwie zmalały o 11 %.

Po okresie zakłóceń, kiedy w 2021 r. i w pierwszych trzech kwartałach 2022 r. nastąpił gwałtowny wzrost cen produktów rolnych, tempo zwyżki następnie zmalało, a potem ceny zaczęły się obniżać. Niedawne spadki produkcji rolnej i kosztów środków produkcji zmierzają w stronę spokojniejszych poziomów sprzed zakłóceń.

Zmiany cen wielu produktów rolnych w pierwszym kwartale 2024 r. były zróżnicowane i kontrastowe. Szczególnie gwałtowny spadek zaobserwowano w przypadku średnich cen zbóż, które obniżyły się o 28%. Ceny mleka zmalały o 12%, jaj i roślin przemysłowych, tj. oleistych, roślin białkowych, surowca tytoniowego, buraków cukrowych i innych o 10%, a świeżych warzyw o 6%, w tym szczególnie gwałtowny spadek cen pomidorów o 33%.

Natomiast średnia cena ziemniaków wzrosła o 22%, a świeżych owoców o 20%, mimo gwałtownej obniżki cen cytryn i limonek o 44%, po części w odpowiedzi na przewidywany wpływ niesprzyjających warunków pogodowych na zebrane ilości.

 

Źródło: Grupa Azoty