Sucha jesień ogólnie sprzyja zbożom ozimym

udostępnij na:

Według JRC MARS, uprawy ozime są w stanie od umiarkowanego do dobrego w większości Europy. Pozostają słabo rozwinięte w częściach Rumunii i Bułgarii, a także we wschodniej Ukrainie i dużych częściach europejskiej Rosji.

W dużej części Europy odnotowano znaczny niedobór deszczu, choć bez negatywnego wpływu na uprawy. Po bardzo deszczowym wrześniu i październiku na Półwyspie Iberyjskim, niemal całkowity brak opadów w listopadzie w połączeniu z temperaturami powyżej średniej stworzył korzystne warunki do siewu.

W północno-wschodniej Hiszpanii, niektóre nadmiernie wilgotne pola nie mogły zostać zagospodarowane na czas, więc część rolników planuje zasiać odmiany upraw o krótszym cyklu w grudniu i styczniu, aby złagodzić opóźnienia. Również w północnych Włoszech suche warunki sprzyjały siewowi i początkowemu rozwojowi zbóż ozimych.
W zachodniej Europie warunki pogodowe były odpowiednie do zakończenia siewu zbóż ozimych i pomimo opóźnień, ogólne warunki są dobre.

W środkowej i północnej Europie, gdzie siew został już zakończony, łagodne okresy chłodu nie miały negatywnego wpływu, a rezerwy wody glebowej utrzymywały się znacznie powyżej poziomów krytycznych.
Na Sycylii opady deszczu były wystarczające, aby stworzyć odpowiednie warunki do siewu pszenicy durum. Jednak sytuacja pozostaje delikatna, ponieważ podglebie jest nadal bardzo suche.

W Maghrebie utrzymywały się niezwykle ciepłe i suchsze niż zwykle warunki. Istnieje natychmiastowa potrzeba opadów deszczu, aby stworzyć odpowiednie warunki do siewu, zwłaszcza w Maroku i zachodniej Algierii.
W wielu częściach Europy budowanie odporności na zimno w celu przetrwania warunków zamarzania w okresie zimowego spoczynku jest nieznacznie opóźnione w przypadku upraw zasianych w zwykłym czasie.

Jest to najbardziej widoczne w Polsce i krajach bałtyckich. Jednak wrażliwość upraw ozimych jest szczególnie niepokojąca we wschodniej Ukrainie, europejskiej części Rosji, południowo-środkowej Rumunii i północno-wschodniej Bułgarii, gdzie siew i początkowy rozwój pszenicy ozimej były poważnie utrudnione z powodu bardzo suchych wierzchnich gleb, co skutkowało uprawami, które są obecnie słabo rozwinięte i w złym stanie.

 

Źródło: Grupa Azoty