Światowa produkcja pszenicy w sezonie 2023/24

udostępnij na:

Prognozuje się, że światowa produkcja wyniesie rekordowe 789,8 mln ton, czyli to o 1,5 mln ton więcej niż rok wcześniej.

Większe zbiory pszenicy w Argentynie, Kanadzie, Chinach, UE i Indiach zostaną częściowo zrównoważone przez znaczne spadki w Australii, Rosji, Ukrainie i Kazachstanie.

Największy wzrost dotyczy Argentyny, gdzie spodziewana jest poprawa produkcji po znacznej suszy. Prawie rekordowa produkcja jest przewidywana w Kanadzie z uwagi na większy obszar upraw.

Z kolei produkcja w UE będzie wyższa, ze względu na ponadprzeciętne opady w okresie wegetacji roślin w prawie wszystkich krajach członkowskich UE z wyjątkiem Hiszpanii i Portugalii.

Natomiast produkcja w Rosji będzie niższa z powodu na mniejszą powierzchnię upraw. Na Ukrainie prognozuje się spadek produkcji o 21 procent w skali roku niż przed rokiem, głównie z powodu wojny z Rosją.

Po trzech kolejnych rekordowych plonach, przewiduje się, że produkcja w Australii znacznie spadnie, gdyż wysokość plonowania będzie na poziomie średniej.

 

Źródło: Grupa Azoty