Wirusa brunatnej rugozy owoców pomidora (ToBRFV) wykryto w niedawnych uprawach pomidorów spod osłon w Lakonii.
Warto zauważyć, że wirus pojawił się po raz pierwszy w greckiej Lakonii w 2020 r. podczas oficjalnego badania upraw pomidorów na zewnątrz i pod osłonami. ToBRFV jest niezwykle niebezpiecznym szkodnikiem kwarantannowym UE, który stanowi poważne zagrożenie dla upraw pomidorów i papryki. Jego niebezpieczeństwo polega na zdolności do przezwyciężenia odporności powszechnie stosowanych mieszańców pomidorów, a także na łatwości przenoszenia się.
Należy podkreślić, że nie są znane żadne środki lecznicze w przypadku tego wirusa. Zapobieganie i utrzymywanie ścisłej higieny upraw to jedyne skuteczne metody zwalczania.
Objawy wirusa obejmują pojawienie się żółtych lub brązowych pierścieni, brązowych obszarów, marszczenie, deformacje i nierównomierne dojrzewanie owoców, a także chlorozę, wzory mozaikowe, zróżnicowanie, zwijanie się, zniekształcenie blaszki liściowej i zwężenia liści. Zainfekowane rośliny mogą prowadzić do zmniejszenia produkcji nawet o 70%, przez co owoce nie nadają się do sprzedaży.
Przepisy fitosanitarne Unii Europejskiej dotyczące tego agrofaga zostały określone w Rozporządzeniu Wykonawczym Komisji 2023/1032 z dnia 25 maja 2023 r. Zgodnie z tym rozporządzeniem, wszystkim roślinom przeznaczonym do sadzenia oraz nasionom pomidora i papryki wprowadzanym do Wspólnoty Europejskiej musi towarzyszyć Świadectwo Fitosanitarne, oraz te pochodzące z UE i będące przedmiotem obrotu we Wspólnocie muszą zostać poddane inspekcji i posiadać paszport fitosanitarny.
Źródło: Grupa Azoty