Trudny początek lata pogarsza perspektywy plonów w UE

udostępnij na:

Nadmiar wody utrzymywał się w krajach Beneluksu, zachodnich Niemczech, północno-wschodniej Francji i północnych Włoszech, co negatywnie wpływało na wzrost upraw i prace polowe. W kilku z tych regionów nadal trwa siew roślin jarych z łącznym opóźnieniem sięgającym dwóch miesięcy. W tych regionach presja szkodników i chorób pozostaje również wysoka ze względu na połączenie wysokich temperatur przez większą część wiosny, wysokiej wilgotności oraz trudnych warunków do oprysków i innych prac polowych.

W południowych Niemczech niedawne intensywne opady deszczu doprowadziły do podtopień i lokalnych powodzi, po wcześniej korzystnych warunkach.

We wschodnich Niemczech, południowo-zachodniej i północno-wschodniej Polsce poziom wilgoci w glebie spada, co jak dotąd nie ma negatywnego wpływu na uprawy. Inaczej jest w niektórych częściach Węgier, Rumunii, Ukrainy i Rosji, gdzie utrzymujący się deficyt wody negatywnie wpłynął na oczekiwania plonów zbóż ozimych.

W Hiszpanii, gdzie ogólne oczekiwania dotyczące plonów są pozytywne, czerwcowe fale upałów pogorszyły stan upraw ozimych w niektórych częściach wschodniej części kraju, które już doświadczyły niedoboru wody.

 

Źródło: Grupa Azoty