Pogoda w wielu krajach nadal ma duży wpływ na produkcję ziemniaków. W Europie kilka krajów ma niższe plony ze względu na deszczową pogodę, która spowodowała dużą presję chorób. Doprowadziło to do wyższych cen.
W Holandii, głównym producencie ziemniaków, plony pozostają niepewne ze względu na ekstremalnie podmokłe warunki na polach w wielu regionach upraw. Nastąpiło to po długotrwałych opadach deszczu, które od miesięcy nawiedzały Holandię i które wpłynęły również na uprawę ziemniaków.
Mówi się, że warunki na polach ziemniaków w Belgii są podobne. W Szwajcarii 20% zbiorów już nie nadaje się do sprzedaży. Ciągły deszcz sprzyja infekcjom grzybiczym ziemniaków. Zgnilizna powoduje straty większości producentów w tym kraju.
W Szwecji ceny ziemniaków są najwyższe w historii. W maju było naprawdę ciepło, ale to się zmieniło, gdy tego lata nie było widać słońca, dużo deszczu i chłodniejsza pogoda, co doprowadziło do zgnilizny ziemniaków.
Hiszpania odnotowuje rekordowe ceny, a późne deszcze spowodowały 30% spadek zbiorów w Sewilli. Hiszpańskie ziemniaki nadal osiągają obecnie rekordowe ceny ze względu na przejściową lukę produktową występującą od maja do czerwca w Europie.
Niemcy za to mają niski popyt konsumencki na krajowe ziemniaki wczesne. Wszystkie niemieckie regiony uprawy wczesnych ziemniaków dysponują obecnie wystarczającą ilością ziemniaków jadalnych.
W Austrii rynek wczesnych ziemniaków pozostaje napięty. W całym kraju zbiory trwają pełną parą, a plony są przeważnie średnie lub dobre.
Włoscy plantatorzy obserwują powrót do normalnych plonów po zeszłorocznych ekstremalnych warunkach pogodowych. Jednak wyższe temperatury we Włoszech sprawiają, że zbierane obecnie ziemniaki są bardziej kruche i stwarzają ryzyko wystąpienia sporych strat podczas przechowywania.
Źródło: Grupa Azoty