W krajowym skupie mniejsze ceny zbóż oprócz kukurydzy

udostępnij na:

W dniach od 4 do 10 marca bieżącego roku odnotowano spadek większości cen zbóż na rynku krajowym. Jedynie cena kukurydzy wzrosła.

Jak wskazują dane przedstawione przez KOWR, w omawianym czasie za pszenicę konsumpcyjną można było uzyskać 827 zł/t, czyli więcej o 1% niż tydzień wcześniej. Jednocześnie ziarno to było na niższym o 4% poziomie co przed miesiącem, a także tańsze o 33% niż przed rokiem.

Za to cena zakupu żyta konsumpcyjnego była na poziomie wyższym o 1% przez co wynosiła 583 zł/t. Jednakże zboże to kosztowało mniej o 5% niż w miesiącu poprzednim oraz o 39% niż w roku poprzednim.

Natomiast za jęczmień paszowy uzyskiwano 713 zł/t, czyli mniej o 1% niż tydzień wcześniej. W związku z tym, w ujęciu miesiąca cena była na poziomie niższym o 3% niż tydzień wcześniej i o 35% niż w porównywalnym czasie rok temu.

Tymczasem cena zakupu kukurydzy wyniosła 739 zł/t, a więc pozostała na poziomie mniejszym o 1% co przed tygodniem. Jednakże oznacza to spadek cen względem wcześniejszego miesiąca o 2,5%. Ziarno to kosztowało mniej o 40% niż rok temu.

 

Źródło: Grupa Azoty