W skupie krajowym nieznaczne spadki cen zbóż prócz pszenicy

udostępnij na:

W dniach od 10 do 16 czerwca bieżącego roku odnotowano spadek większości cen zbóż na rynku krajowym. Jedynie cena pszenicy wzrosła.

Jak wskazują dane przedstawione przez KOWR, w omawianym czasie za pszenicę konsumpcyjną można było uzyskać 974 zł/t, czyli więcej o 1% niż tydzień wcześniej. Jednocześnie ziarno to było na wyższym o 13% poziomie co przed miesiącem, a także tańsze o 1% niż przed rokiem.
Za to cena zakupu żyta konsumpcyjnego była na poziomie niższym o 0,2% przez co wynosiła 639 zł/t. Jednakże zboże to kosztowało więcej o 11% niż w miesiącu poprzednim oraz mniej o 8% niż w roku poprzednim.
Natomiast za jęczmień paszowy uzyskiwano 746 zł/t, czyli mniej o 1% niż tydzień wcześniej. W związku z tym, w ujęciu miesiąca cena była na poziomie wyższym o 5% i niższym o 8% niż w porównywalnym czasie rok temu.
Tymczasem cena zakupu kukurydzy wyniosła 869 zł/t, a więc pozostała na poziomie mniejszym o 0,1% co przed tygodniem. Jednakże oznacza to wzrost cen względem wcześniejszego miesiąca o 12%. Ziarno to kosztowało mniej o 12% niż rok temu.

 

Źródło: Grupa Azoty