Zaawansowane biopaliwa zyskają na udziale

udostępnij na:

Wykorzystanie surowców opartych na uprawach do produkcji biopaliw jest ograniczone limitem ustalonym w 2020 r. Jednocześnie wykorzystanie zaawansowanych biopaliw jest zachęcane poprzez zwiększanie mandatów określonych w RED III i podwójne liczenie. W przypadku surowców do produkcji biodiesla przewiduje się spadek udziału oleju palmowego z 19% do zaledwie 2% w 2035 r., ponieważ surowiec ten jest wycofywany ze względu na obawy dotyczące zrównoważonego rozwoju.

Oczekuje się, że wykorzystanie innych olejów roślinnych, w tym głównie oleju rzepakowego pozostanie stosunkowo stabilne na poziomie około 56% surowca do produkcji biodiesla, podczas gdy udział zaawansowanych biodiesli wzrośnie z 36% do 42% w 2035 r. Udział olejów i tłuszczów odpadowych również pozostanie stosunkowo stabilny w tym okresie na poziomie około 25%, podczas gdy udział innych zaawansowanych biodiesli zwiększy się z 12% do 17%.

W przypadku produkcji etanolu przewiduje się, że kukurydza pozostanie głównym surowcem, ale jej udział zmaleje z 39% do 30% w 2035 r., podczas gdy udział pszenicy spadnie z 21% do 19%. Oczekuje się, że całkowity udział upraw, tj. zbóż, buraków cukrowych i melasy w surowcach do produkcji etanolu obniży się z 82% do 67% do 2035 r. W tym samym czasie udział zaawansowanych biopaliw ma wzrosnąć z 18% do 33%, przy czym większość surowców będzie pochodzić z kategorii odpadów komunalnych.

 

Źródło: Grupa Azoty