Zniżka globalnej produkcji pszenicy

udostępnij na:

Globalne prognozy dotyczące pszenicy na sezon 2021/2022 obejmują zmniejszone dostawy, nieco wyższą konsumpcję, zwiększony handel i niższe końcowe zapasy.

Przewiduje się, że dostawy spadną o 1 mln ton do 1063,2 mln ton w oparciu o zmniejszenie początkowych zapasów i produkcji. Światowa produkcja zmalała o 0,6 mln ton do 775,3 mln ton, ponieważ zniżki w UE, Wielkiej Brytanii i Uzbekistanie z nawiązką skompensowały wzrost w Rosji. Produkcja w UE jest obniżana głównie z powodu korekt w dół we Francji i Niemczech, które tylko częściowo są równoważone wzrostem produkcji w Rumunii. Szacuje się, że rosyjska produkcja pszenicy jest o 2 mln ton wyższa do 74,5 mln ton w oparciu o wyniki zbiorów Ministerstwa Rolnictwa, które obniżyły obszar zbiorów, ale zwiększyły plony zarówno dla pszenicy ozimej, jak i jarej.

Światowa konsumpcja wzrosła o 0,4 mln ton do 787,2 mln ton, głównie ze względu na zmiany pasz i pozostałości, ponieważ wzrosty w Rosji, Iranie i Turcji z nawiązką zrównoważyły redukcje w UE, Wielkiej Brytanii, Ukrainie i Uzbekistanie. Globalne prognozy dotyczące handlu wzrosły o 3,5 mln ton do rekordowych 203,2 mln ton, głównie dzięki wyższemu eksportowi z UE, Indii, Rosji i Ukrainy. Przewidywane globalne zapasy końcowe zmaleją o 1,4 mln ton do 275,8 mln ton, przy czym Australia, UE i Indie odpowiadają za większość redukcji.

 

Źródło: Grupa Azoty