Zróżnicowana pogoda niezbyt korzystna dla ozimin w UE

udostępnij na:

Na uprawy ozime wpływały zbyt wilgotne warunki zimą, co wpływało na potencjał plonów w północno-zachodniej UE. W kilku częściach północnej UE, Francji i Hiszpanii opady były znacznie powyżej średniej, podczas gdy w środkowej i wschodniej UE odnotowano znaczny deficyt opadów.

Na obszarach najbardziej dotkniętych niekorzystnymi warunkami przewiduje się ponowne obsianie uprawami lub utrzymanie obniżonych plonów. Średnie dzienne temperatury należały do najwyższych w historii. Skutki dla plonów są ogólnie korzystne, z wyjątkiem Irlandii w przypadku upraw ozimych i wiosennych ze względu na nadmiar wody i potencjalnie także w północnych Włoszech, natomiast negatywnego wpływu na plony można się spodziewać w krajach Beneluksu, północno-zachodnich Niemczech, zachodniej Francji i wschodniej Rumunii, Grecja i Cypr z powodu suszy oraz Sycylia ze względu na deficyt wody. Niektóre obszary Węgier i Rumunii również mogą borykać się z problemami związanymi z deficytem wody.

Oczekuje się, że średnie dzienne temperatury do końca spadną i wystąpią pewne znaczne opady deszczu. Ostatnio zdarzały się także epizody wiosennych przymrozków. Jeśli chodzi o użytki zielone i rośliny pastewne, utrzymujące się łagodne temperatury stymulują wzrost, ale w północno-zachodniej UE problemem pozostaje wilgoć.

 

Źródło: Grupa Azoty